Asset Publisher

Soud vyhověl odvolání ŘSD ČR v kauze sesuvu na D8

10-12-2022
Městský soud v Praze dne 9. prosince 2022 vyhověl odvolání ŘSD ČR a dalších zúčastněných stran soudního řízení o náhradu škody způsobenou sesuvem půdy na dálnici D8.

Zrušil tak rozsudek soudu I. stupně z 1. června letošního roku a vrátil případ tomuto senátu k dalšímu řízení. Svým rozhodnutím tak potvrdil stanovisko ŘSD ČR, že se soud první instance mimo jiné nevypořádal s prokazatelným a opakovaným porušováním horního zákona ze strany kamenolomu a dostatečně neodůvodnil výši stanovené škody a náhrady, kterou má státu zaplatit společnost Kámen Zbraslav. Právě pod jejím kamenolomem došlo 7. července 2013 k masivnímu sesuvu půdy, který poškodil železniční trať a v té době rozestavenou dálnici D8. Vzniklá škoda přesáhla 1 miliardu korun.

O zrušení rozsudku soudu I. stupně a vrácení věci tomuto soudu k dalšímu šetření rozhodl senát Městského soudu v Praze složený z předsedkyně JUDr. Markéty Wildové a soudkyň JUDr. Blanky Bendové a JUDr. Vladimíry Čítkové.

„Odvolací soud tak shodně se soudem prvního stupně dospěl k závěru, že provoz kamenolomu měl podíl na vzniklé škodě,“ komentuje rozhodnutí soudu Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR. 

„V souladu s naším stanoviskem označil vzniklou škodu jako důlní škodu podle paragrafu třicet šest horního zákona. Její výše bude předmětem dalšího dokazování,“ uzavírá Radek Mátl.

 

 

Převést na PDF